Türkçe | English | Français
Profesyoneller & Ev Kullanıcıları için Bakır Mutfak Ürünleri
 

MUTFAĞIMIZDA BAKIR

Safi bir maden olarak bakırın işlenmeye başlaması sadece coğrafyamızda değil tüm dünyada günümüzden takriben 7000 yıl kadar önce Bakır Çağını açmıştır. Bu bakımdan bakır, insanlık tarihinde özel bir konuma sahiptir. İnsan tarafından, taş devirlerinden sonra ilk eritilebilen ve işlenebilen madendir ve bu teknoloji ise, bizim bugün yaşadığımız coğrafyada bulunup kullanılmıştır.

Bakırın işlenebilmesinden hemen sonra silah çeşitleri, kazma ya da balta gibi yapı aletleri son olarak da tencere ve kazan gibi mutfak gereçleri üretilmiştir.
Bakırın günümüzde halen kullanılmakta olan çekiçle dövülerek yapılmış mutfak ekipmanlarının üretim teknolojisi ise İndus uygarlığına dayanır ve oradan yayılarak coğrafyamıza kadar yolculuk etmiştir.

O tarihten bugüne, bakırı ilk işleyen toplumlar işçilikte üstünlüklerini kimseye kaptırmamıştır. Bugün dünyada hala en iyi bakır işçiliği Türkiye, Hindistan, Pakistan, İran, Suriye’de görülmektedir. Geleneksel Osmanlı döve bakır sanatının günümüzde yaşatıldığı en önemli iki ülke Türkiye ve Suriye´dir.

Bunun yanında günümüzde Batı Avrupa’da da profesyonel kalitede bakır mutfak eşyası imal edilmektedir, fakat bunların çoğu el yapımı olmayıp seri imalat fabrikasyon ürünler oldukları için elde şekillenip çekiçlenmiş bir ürünün sertliği ve zarafetine asla sahip değillerdir.


Osmanlı döneminde bakır işçiliği öyle üstün bir şekil almıştır ki, o dönemde kullanılan tüm kalıplar ile örs ve çekiç şekilleri halen modern Türk bakırcılığında aynen mevcudiyetini ve üstün işçilik değerini aynen korumaktadır.

Bakır bir kap veya kazan, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri olan perde pilavı, tas kebabı veya kuru fasulye gibi bazı yemeklerimiz için hala olmazsa olmazdır ve öyle de kalmaya da devam edecektir.

Bakır, mutfağımızın sadece ayrılmaz bir parçası değil, toprak güveçlerle beraber yemek pişirmek denince akla gelen tek unsuru olmuştur.

Ürünlerimiz size, bakırcılıkla geçen tüm zamanların bu üstün birikimini eksiksiz ve kusursuz bir şekilde daha ilk bakıştan ve dokunuştan itibaren gösterecektir.